Więcej o Ekspertki.org

Nie podobają się nam #MediaBezKobiet
Włączamy telewizor, radio, idziemy na debatę, a tam sami panowie. Nie mamy nic przeciwko mężczyznom, ale wydaje nam się, że dobrze by było, gdyby w debacie publicznej uczestniczyły także kobiety. W końcu stanowią połowę społeczeństwa. Z doświadczenia wiemy, jak często argumentem tłumaczącym nieobecność kobiet w debacie jest mówienie, że po prostu „nie ma ekspertek”, które mogą zabrać głos na dany temat. Nie podobają się nam #MediaBezKobiet i chcemy je zmienić. Budujemy ogólnopolską bazę ekspertek, rozpoczynamy kampanię społeczną, zapraszamy na międzynarodową konferencję, która będzie okazją do dyskusji o potrzebie obecności kobiet w debacie publicznej.Włącz się!
Badania
2014
Media bez kobietAnna Dryjańska i Piotr Pacewicz o wynikach badania w tekście Chłopcy z placu mediów („Gazeta Wyborcza”, 23 kwietnia, str. 4):
Sprawdziliśmy 14 publicystycznych programów radia i telewizji. Liczyliśmy osoby, które wystąpiły w nich od kwietnia 2014 r. do marca 2015 r.. Masa ludzi - 644 osoby. W tym 126 kobiet, czyli 20 proc. - mniej więcej tyle wychodzi w badaniach polskich i światowych mediów, także w naszych poprzednich monitoringach z cyklu „Media bez kobiet”.
Ale nie taka jest prawda ekranu (i mikrofonu). Osoby zapraszane występowały średnio aż po siedem razy, ale panowie częściej. Tak często, że liczba wizyt męskich wyniosła 3206, a kobiecych 493, co daje już tylko 13 proc. Taka jest prawdziwa obecność kobiet w programach komentujących wydarzenia.
Na każdy kobiecy głos słyszymy siedem męskich.
A może działała kobieca solidarność? Nawet jeśli, to minimalnie. W programach prowadzonych przez kobiety liczba pań rosła do 16 proc.
2013
Media bez kobietMedia są znacznie bardziej męskie niż świat, który opisują: w Sejmie kobiety to 24%, a w mediach polityczki stanowią 11%. Ekspertek w mediach jest tylko 19% , choć osób z wyższym wykształceniem jest zdecydowanie więcej wśród kobiet – 18,5% niż wśród mężczyzn – 12,3%.
Więcej w filmie Mateusza Pacewicza.
2013
Na szklanym ekranie – wizerunek kobiety w przekazie telewizyjnych serwisów informacyjnych (styczeń 2013)Monitoring mediów przeprowadzony przez PRESS-SERVICE w styczniu 2013 roku pokazał, że w czterech głównych serwisach informacyjnych częściej decydowano się na przytaczanie opinii mężczyzn niż kobiet. Spośród wszystkich wypowiedzi, jakie pojawiły się w styczniu 2013 roku aż 76% to głosy mężczyzn. Obecność kobiet w badanym okresie to zaledwie 24%.
Więcej informacji tutaj.
Raport omawiał na łamach „Gazety Wyborczej” Sebastian Kucharski.
2011
Na szklanym ekranie. Wizerunek kobiety w przekazie telewizyjnych serwisów informacyjnych (czerwiec-grudzień 2011)PRESS-SERVICE Monitoring Mediów zbadał przekaz głównych wydań Faktów, Panoramy, Wiadomości i Wydarzeń pod względem obecności kobiet i mężczyzn.
Więcej informacji tutaj.
Inspiracje
www.rattviseformedlingen.se
Wielka gala, na scenie znani ludzie. Zaczęłam liczyć. 48 mężczyzn, 12 kobiet. Czara się przelała - mówiła Lina Thomsgard ze szwedzkiej organizacji Pośrednictwo Sprawiedliwości (Rättviseförmedlingen). Gdy po sztokholmskiej gali trafiła do nocnego klubu, gotowa była na kolejne wyzwania: - Spytałam menedżera, czemu tylko chłopaki miksują muzykę. On na to, że nie ma dziewczyn. Powiedziałam mu: Za dwa dni będziesz miał listę stu nazwisk.
„Wysokie Obcasy” o Rättviseförmedlinge
KVINFO
Duńska organizacja zajmująca się zagadnieniami dotyczącymi płci, równości i różnorodności – badaniami, zbieraniem wiedzy i wymianą informacji na temat równości i równych szans zarówna w Danii jak i za granicą.
RadiOrakel
www.radiorakel.no
Radio zostało założone w 1982 roku. W mediach mainsteamowych brakowało głosu kobiet. Nie zapraszano np. kobiet-ekonomistów, kobiet-historyków. Powstało więc radio, w którym miały być tylko komentatorki, dziennikarki, DJ-ki. Pomysł był taki, że w radiOrakel będzie sposobem na włączenie kobiet w debatę publiczną. Dzięki pojawianiu się na antenie radia miały one zostać dostrzeżone, obyć się z mediami i później uczestniczyć w dyskusjach w mediach mainstreamowych. I to się udało.
Adrien Wilkins w rozmowie z Krytyką Polityczną
Kontakt
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
ul. Jasna 10 lok. 3, p. I,
00-013 Warszawa
email: redakcja[at]krytykapolityczna.pl
tel. (+48) 22 505 66 90
www.krytykapolityczna.pl