x

Konferencja Ekspertki.org

23-24 kwietnia 2015
Fundacja im. Stefana Batorego
Sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza
ul. Sapieżyńska 10a, Warszawa

Włączamy telewizor, radio, idziemy na debatę, a tam sami panowie. Nie mamy nic przeciwko mężczyznom, ale wydaje nam się, że dobrze by było, gdyby w debacie publicznej uczestniczyły także kobiety. W końcu stanowią połowę społeczeństwa. Z doświadczenia wiemy, jak często argumentem tłumaczącym nieobecność kobiet w debacie jest mówienie, że po prostu „nie ma ekspertek”, które mogą zabrać głos na dany temat. Nie podobają wam się #MediaBezKobiet, to pomóżcie je zmienić. No więc pomagamy. Budujemy ogólnopolską bazę ekspertek, rozpoczynamy kampanię społeczną, zapraszamy na międzynarodową konferencję, która będzie okazją do dyskusji o potrzebie obecności kobiet w debacie publicznej. Włącz się!

Na konferencję obowiązuje rejestracja. Kliknij tutaj, żeby się zarejestrować.

***

PROGRAM KONFERENCJI

23 kwietnia, czwartek

9.30  rejestracja, kawa

10.00 – 11.20 Otwarcie konferencji
Powitanie – prezentacja projektu i bazy Ekspertki.org
Agnieszka Wiśniewska, Joanna Tokarz-Haertig, Krytyka Polityczna

Chłopcy z placu mediów. Dlaczego kobiety nie komentują świata w radiu i telewizji
Anna Dryjańska, Piotr Pacewicz

Polityka płci w polskich mediach
Kazimiera Szczuka

#heforshe
Mateusz Kościukiewicz

Inicjatywy Parlamentu Europejskiego na rzeczy równouprawnienia kobiet
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

11.20 – 12.00 przerwa kawowa

12.00 – 13.30 Męski, żeński, nijaki: czy temat ma płeć?
prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania
prof. Alison Woodward, Free University Brussels
Anita Frank Goth, KVINFO, Dania
Kinga Dunin, Krytyka Polityczna
Prowadzenie: Robert Kowalski, Polskie Radio

W przeprowadzonych w ostatnich latach kompleksowych badaniach społecznych dotyczących mediów, dziennikarzy i jakości ich pracy (Dziennikarze po komunizmie, Instytut Studiów Politycznych PAN, Społeczna Odpowiedzialność Mediów w Systemie Gospodarki Rynkowej, Uniwersytet Warszawski) wątek płci nie pojawia się w najszerszym nawet sensie. I słusznie. Trudno mówić o czymś, czego nie ma. Płeć tematu – tak jak chcielibyśmy ją pojmować – to już w ogóle w polskich mediach coś na kształt science fiction. Zadziwiające detale z życia innych cywilizacji. Taka sytuacja powstrzymuje zmianę społeczną i nie sprzyja emancypacji kobiet. Z drugiej jednak strony należy dostrzec, że coś drgnęło. Wdrażanie tematyki równościowej powoli i z trudem, ale jednak ruszyło. To historia wypadków równościowych dosłownie ostatnich sezonów. Ustanówmy Dzień Dobroci dla Dziennikarzy – porozmawiajmy o tym, czy temat ma płeć i o gramatyce płci w ogóle.

13.30 – 14.30 przerwa obiadowa

14.30 – 16.00 Płeć mediów
Paulina Reiter, „Wysokie Obcasy”
Katarzyna Janowska, TVP Kultura
Jerzy Baczyński, „Polityka”
Magdalena Błędowska, Dziennik Opinii
Prowadzenie: Ewa Wanat, RDC

Podobno dziennikarze dzielą się na dobrych i złych, a nie na kobiety i mężczyzn. To samo dotyczy komentatorów, publicystów, reporterów. Tylko dlaczego tak się dzieje, że do programów publicystycznych wydawcy i prowadzący zapraszając – jak głęboko wierzymy tych najlepszych i najciekawszych – zapraszają głównie mężczyzn? W społeczeństwie, w którym kobiety są lepiej wykształcone, mają te same kompetencje, wiedzę – nie mają szans zabrania głosu w debacie publicznej. Czy twórcy mediów, redaktorzy naczelni mogą mieć wpływ na zmianę tej sytuacji?

24 kwietnia, piątek

10.00 – 10.15 Kobiety mają głos
Dorota Warakomska, Kongres Kobiet

10.15 – 12.00  Warsztaty
(Warsztaty prowadzone równolegle, obowiązują zapisy przy rejestracji na konferencję)

Feministyczne radio – to proste!
Prowadzenie: radiOrakel
[warsztaty w języku angielskim bez tłumaczenia]
RadiOrakel powstało w 1982 r. jako pierwsze na świecie feministyczne radio prowadzone przez kobiety, promujące kobiety w programach. Członkinie zespołu radiowego prowadzą regularne kursy z zakresu dziennikarstwa radiowego i obsługi technicznej. Prowadzące warsztat opowiedzą jak powstało radio, o idei i swojej pracy, pokaże proste metody na edycję materiałów radiowych i założenie swojego medium.

Dlaczego w telewizji nie jesteś ekspertką, tylko „panią Anią”?
Prowadzenie: Iza Desperak
Szkolenie przygotowuje kobiety do świadomego kreowania wizerunku ekspertki w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w kontakcie z mediami. Kobiety często padają ofiarą stereotypizacji, punktuje się ich wygląd, obsadza w roli paprotki lub tytułuje „pani Aniu” zamiast „pani doktor”. Podczas warsztatów postaramy się pokazać, jak stawić czoło tym i innym problemom, jakie napotykają ekspertki w dyskursie publicznym. Obejmować będzie on zarówno trening kilku prostych technik komunikacji z mediami i budowy wizerunku, jak i analizę problemów, na jakie natrafiają same ekspertki i wspólne wypracowanie strategii radzenia sobie z nimi.

Media kobiet
Prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska, Paulina Młynarska
A właśnie, że Ty! Czyli dlaczego właśnie Ty powinnaś zabrać głos. Studio radiowe i telewizyjne. Co Cię tam właściwie czeka? Scenariusz zdarzeń krok po kroku. Jak się przygotować do wypowiedzi w mediach? Treść, wygląd, stres.

12.00 – 12.30 przerwa kawowa

12.30 – 14.30 Warsztaty
(Warsztaty prowadzone równolegle, obowiązują zapisy przy rejestracji na konferencję)

Kobiety na twittery
Prowadzenie: Natalia Sawka, Anna Dryjańska
W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi komunikacji – możemy wpływać na debatę publiczną, opisywać problemy w oddolny i zaangażowany sposób bez pośrednictwa „profesjonalnych i mainstreamowych” mediów. Podczas warsztatu omówimy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomagają uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie. W szczególności skupimy się na Twitterze, który w polskich realiach jest narzędziem społeczno-politycznego wpływu. Swoją obecnością w mediach internetowych przyczynisz się do pojawienia się w dyskursie ważnych tematów oraz wzmocnisz głos innych kobiet.

Własnym głosem – sztuka wystąpień publicznych
Prowadzenie: Maja Branka
Celem mini-warsztatu jest rozwój umiejętności (auto)prezentacyjnych, które są niezbędne w sytuacji wystąpień publicznych i medialnych. Skupimy się na budowaniu wiarygodności osobistej kobiet w roli eksperckiej.

Przełam monopol, pokaż różnorodność! – organizacja wydarzeń z uwzględnieniem równych szans i różnorodności
Prowadzenie: Ewa Kownacka
W oparciu o działania podejmowane w szwedzkiej inicjatywie Equalisters, wyrównującej dysproporcje w reprezentacji poszczególnych grup społecznych w mediach, kulturze i biznesie oraz narzędzia wspierające i monitorujące realizację polityki równych szans i różnorodności British Council, odkryjemy w jak prosty sposób możemy realizować nasze działania w sposób włączający oraz odzwierciedlający różnorodność społeczną.

 

Ekspertki.org logotypy