x

Spotkania lokalne wokół bazy Ekspertki.org

Nie podobają się nam #MediaBezKobiet i chcemy to zmienić. Zbudowaliśmy ogólnopolską bazę ekspertek, prowadzimy dyskusję o potrzebie obecności kobiet w debacie publicznej. Podczas lokalnych debat i warsztatów rozmawialiśmy o przyczynach nadal wciąż za małej obecności kobiet w debacie medialnej i publicznej i o tym, jak temu zaradzić. Opowiadaliśmy też o projektach starających się zmienić sytuacje i promować obecność kobiet w mediach, w tym o bazie Ekspertki.org.

***

KALENDARZ DEBAT

23 czerwca, Rzeszów

Spotkanie z naukowczyniami z krakowskiej Fundacji Kobiety Nauki.

26 czerwca, Kraków

O ledwo słyszalnym głosie kobiet w polskich mediach rozmawiać będą: Anna Dryjańska, dr Justyna Wojniak zFundacji Kobiety Nauki oraz Martyna Niedośpiał.

27 czerwca, Kraków

Warsztaty Kobiety (i nie tylko!) na twittery poprowadziła Anna Dryjańska.

9 lipca, Poznań

Projekcja filmu dokumentalnego Miss Representation, który premierę miał w 2011 roku i dotyczy udziału kobiet w debacie publicznej w USA, oraz dyskusja. Goście: Aleksandra Sołtysiak-Łuczak (Stowarzyszenie Kobiet Konsola), Kalina Olejniczak (dziennikarka radia Merkury), Anna Jarmuż (dziennikarka Głosu Wielkopolskiego), Robert Chodyła (dziennikarz i prezenter TVP Poznań), Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna), Agata Chełstowska (Instytut Spraw Publicznych).

11-30 września, Koszalin

Wystawa zdjęć koszalińskich ekspertek, reprezentujących różne środowiska zawodowe, dziedziny wiedzy i aktywności. Fotografie wykonali Wojtek Grela i Marcin Torbiński. O bazie Ekspertki.org opowiedziała Elżbieta Okroy z Krytyki Politycznej.

24 września, Gdańsk

Maja Branka poprowadziła warsztat praktycznych narzędzi przydatnych podczas wystąpień publicznych.

25 września, Gniezno

Gniezno ma również swoje ekspertki w wielu dziedzinach: zawodowych, społecznych i hobbystyczno-twórczych, a z wybranymi z nich porozmawiamy o pozycji kobiet w przestrzeni publicznej, w tym w mediach. W dyskusji udział wzięły: Joanna Nowak (dyrektorka Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie), dr hab. prof. UAM Grażyna Gajewska (literaturoznawczyni), Anna Kaźmierska (dziennikarka portalu Informacje Lokalne), Krystyna Lubińska-Palicka (prezeska Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Amazonek). Prowadzenie: Alex Dudczak (wokalistka duetu Siksa i twórczyni strony You probably hate my style) i Kamila Kasprzak (Klub KP w Gnieźnie).

26 września, Gdańsk

Trudne sytuacje komunikacyjne i jak sobie z nimi radzić? – warsztaty prowadzone przez Izę Desperak

29 września, Cieszyn

Podczas spotkania porozmawialiśmy o tym, jak radzą sobie z obecnymi wyzwaniami, stojącymi przed mediami na każdym poziomie przedstawicielki prasy. Goście: Anna Dryjańska („Wysokie Obcasy”), Ewa Furtak („Gazeta Wyborcza”), Małgorzata Bryl (gazetacodzienna.pl). Prowadzenie: Natalia Kałuża (Krytyka Polityczna).

30 września, Lublin

W dyskusji udział wzięły: Anna Dryjańska, ekspertka równościowa, socjolożka, publicystka; dr Agnieszka Ziętek, socjolożka, badaczka kultury, trenerka równościowa; Magdalena Łuczyn, aktywistka, feministka.

Bazę ekspertki.org zaprezentowała Dominika Wróblewska z Krytyki Politycznej.

28 października, Szczecin

O przyczynach nieobecności kobiet w debacie publicznej rozmawiały prof. Renata Ziemińska, Agnieszka Wiśniewska i dziennikarka Bogna Skarul.

5 marca 2016, Gdańsk

W debacie „Demokracja bez kobiet to połowa demokracji” udział wzięły: Ewa Graczyk, Henryka Krzywonos-Strycharska, Elżbieta Rutkowska, Mikołaj Chrzan, Agnieszka Lichnerowicz, Piotr Pacewicz. Prowadzenie: Agnieszka Michajłow

***
Spotkania zorganizowano w ramach projektu „Głos kobiet się liczy”, który realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt „Ekspertki.org – przebijamy „szklany sufit” dofinansowano przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ekspertki_zestaw logo z mpips