x

Equalisters, czyli prowadzenie lepszych spotkań i ciekawszych debat

Chcesz przeprowadzić ciekawy panel dyskusyjny, dobrą audycje radiową albo program telewizyjny, w którym liczą się kompetencje, a nie płeć zaproszonych? W takim razie czas zacząć liczyć i przemyśleć na nowo pewne sprawy.

Oto 8 zasad, służących lepszym rozmowom i ciekawszym debatom.

1 Policz

Zamiast zdawać się na intuicję, dobrze oszacuj. Przygotowując listę osób uczestniczących w panelu czy zabierających głos, zadaj sobie pytanie: ile wśród nich jest mężczyzn, a ile kobiet? Ile jest osób pochodzących spoza Europy? W jakim charakterze występują – w rolach eksperckich czy może w innej roli? Osiemdziesiąt procent osób wypowiadających się w mediach informacyjnych z pozycji eksperckiej to mężczyźni, ale to nie znaczy, że musi tak być. Ludzie, którzy zwykle są niedostatecznie reprezentowani w mediach, bywają nie mniej kompetentni niż ci, którzy tam dominują. Nierzadko mogą wypowiadać się jako eksperci czy ekspertki. Trzeba tylko chcieć ich i je znaleźć.

2 Ustanów cele

Ustanów cele ilościowe lub procentowe. Nie rób niczego, co nie jest bezpośrednio związane z wyznaczonymi celami. Inaczej może ci się nie udać osiągnąć celu albo możesz przedobrzyć. Ważne jest, by cały czas mieć na uwadze problemy, które powinny zostać poruszone. Polityka różnorodności i jasno sprecyzowane cele w połączeniu z pracą w grupie czynią zadania łatwiejszymi i przyjemniejszymi w realizacji.

3 Zacznij od najtrudniejszego

Nie dopuść do sytuacji, w której w ostatniej chwili gorączkowo szukasz kobiety czy mężczyzny, by urozmaicić skład panelu złożonego wyłącznie z osób jednej płci. Odwróć kolejność i skontaktuj się najpierw z osobami należącymi do grup zwykle niedostatecznie reprezentowanych w danym kontekście. Gdy zgromadzisz takich ludzi na początku, to nawet gdy termin spotkania będzie bliski zawsze zdążysz zapełnić brakujące miejsca stałymi bywalcami lub bywalczyniami twoich paneli.

4 Stwórz mapę terytorium działania

Jeśli twoje wydarzenie ma charakter cykliczny, przeprowadź większe poszukiwania interesujących rozmówczyń i rozmówców związanych z daną dziedziną (skorzystaj m.in. z listy www.ekspertki.org). Duża i różnorodna baza nazwisk do wyboru zaoszczędzi ci mnóstwa pracy następnym razem, gdy pilnie potrzebni ci będą ludzie do obsadzenia panelu. Pamiętaj, by powiększać i uaktualniać listy.

5 Zbadaj kontekst

Jeśli zauważysz, że osoby reprezentujące którąś grupę częściej niż inne nie przyjmują zaproszeń, zbadaj kontekst. Kim są moderatorzy i moderatorki? Kto zasiada na widowni? Jakie tematy będą podnoszone i w jaki sposób? Jakimi wizerunkami posługujesz się w publikowanych materiałach? Naszym zdaniem przyjemniej jest brać udział w wydarzeniach o włączającym i równościowym przesłaniu, przyjaznym wobec wszystkich płci, mniejszości i większości etnicznych czy jakiejkolwiek innej grupy społecznej.

6 Jak zapraszać?

Wyjaśnij, dlaczego uważasz, że osoba, do której się zwracasz ma coś ważnego do przekazania w dyskutowanej kwestii. Osoby reprezentujące mniejszości mogą z wahaniem podchodzić do zaproszeń, kiedy nie są pewne, z jakiej perspektywy mają się wypowiadać. Prawdopodobieństwo przyjęcia zaproszenia może wzrosnąć, jeżeli jasno poinformujesz je, dlaczego ich wiedza i kwalifikacje będą przydatne. Nikt nie lubi być obsadzany w roli czysto symbolicznej reprezentacji kategorii demograficznej.

7 Proś o porady!

Jeżeli ktoś nie zechce uczestniczyć w wydarzeniu, zapytaj ją lub jego, czy nie zna innej osoby posiadającej niezbędną wiedzę ekspercką.  Nie bój się mówić, że działasz na rzecz różnorodności. Możesz także zapytać, dlaczego dana osoba odmówiła – w ten sposób uzyskasz cenną informację zwrotną i szansę na stworzenie w przyszłości bardziej włączających warunków rozmowy. Osoby naprawdę dobrze organizujące wydarzenie dbają o to, by przyciągać ludzi reprezentujących wszystkie możliwe kategorie, bez względu na ich tożsamość płciową, stopnień sprawności, wiek czy pochodzenie etniczne.

8 Możemy ci pomóc!

Pod tym adresem znajdziesz listę ekspertek www.ekspertki.org oraz linki do polecanych inicjatyw i materiałów źródłowych.

 

Życzymy powodzenia w organizowaniu!

 ***
Opracowano na podstawie materiałów Rättviseförmedlingen

 

Kontakt:

facebook.com/rattviseformedlingen
facebook.com/equalisters
@rattvise
@equalisters
info[at]rattviseformedlingen.se
info[at]equalisters.org