x

Czytelnia

#MediabezKobiet w 10 infografikach

ekspertki poziom-04

 

W BBC po pewnym monitoringu okazało się, że kobiety rzadziej uczestniczą w programach, ponieważ nie mają z kim zostawić dzieci. Dziś zapraszane kobiety mogą liczyć na pomoc stacji w organizacji opieki.

Joanna Piotrowska, Nie zawalaczysz o wolność, zapominając o równości, Dziennik Opinii, 20 kwietnia 2016

Media są genderowo nierówne. Rządzi w nich męski ród, a kobiet jest jak na lekarstwo.” Spróbuj to powiedzieć, napisać. Dowiesz się, że przesadzasz. Dadzą ci do zrozumienia, że to doktrynerstwo. Albo, że widocznie tak ma być, że nic się z tym zrobić nie da. Możesz też usłyszeć kontrargumenty. Niektóre będą nawet prawdziwe.

Piotr Pacewicz, #MediaBezKobiet: Kobiety same są sobie winne?, Dziennik Opinii, 14 kwietnia 2016

Poznaj bazę ekspertki.org – miejsce, które, chyba jak żadne inne, dowodzi girl power.

Ekspertka potrzebna od zaraz, rozmowa z Dominiką Wróblewską, i-D, 15 marca 2016

Kiedyś zapraszanie do debat wyłącznie mężczyzn wydawało się czymś oczywistym. Protesty na portalach społecznościowych spowodowały, że wśród rozmówców znalazły się także dziennikarki – Karolina Lewicka i Katarzyna Janowska. Takie zachowania należy piętnować, a organizatorów zawstydzać. Na tym przykładzie widać, że to działa.

Dorota Warakomska, Nie chcemy wyciąć mężczyzn, Dziennik Opinii, 8 marca 2016

Krytyka filmowa nie zawsze była męskim klubem. Ba! Uchodziła wręcz za domenę kobiet.

Monika Talarczyk-Gubała, Krytyka, kobieca sprawa, Dziennik Opinii, 8 marca 2016

Aż 82 proc. wśród wszystkich komentatorów życia publicznego stanowią mężczyźni, a jedynie 18 proc. kobiety. Dlaczego kobiet jest mniej w mediach, nie przebijają się na kierownicze stanowiska i co zrobić aby to zmienić?

Maciej Sandecki, Olejnik zaprasza tak samo mało kobiet co Rymanowski, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, 6 marca 2016

Dominika Wróblewska, Uwaga rozproszona: Kobiety w życiu publicznym, RDC, 5 marca 2016

W ubiegłym roku Indierwire określił dzień ogłoszenia nominacji do Oscara czarnym dniem dla kobiet w Hollywood. Okazało się bowiem, że w 7 z 15 kategorii nie było ani jednej nominowanej. Co więcej, żaden z filmów nominowanych w kategorii najlepszy film nie opowiadał o losie kobiety.

Monika Talarczyk-Gubała, #Oscarssomale, Dziennik Opinii, 22 lutego 2016

Eliza Wasilewska, Ekspertka potrzebna od zaraz, Magazyn „Kontakt”, 22 lutego 2016

Wierz mi, że w Polsce fryzura prowadzącej program jest tematem podnoszonym i omawianym na spotkaniach zarządu.
Paulina Młynarska, Cieszę się, gdy o feminizmie pisze pudelek, Dziennik Opinii, 30 stycznia 2016
Apelujemy o zapraszanie ekspertek do Bez Retuszu. Zasługują na co najmniej 50% reprezentację wśród gości programu. Bazę ekspertek można znaleźć min. pod adresem www.ekspertki.org Bez trudu można też znaleźć kobiety wśród zespołów redakcyjnych mediów o wszelkich afiliacjach politycznych oraz wśród kadry akademickiej.

Apel o zapraszanie ekspertek do programu Bez Retuszu, Ostra Zieleń, 29 stycznia 2016

Niby są ważniejsze sprawy – demokracji trzeba bronić, praworządności. Ale jest takie hasło powtarzane przez feministki od lat, że „demokracja bez kobiet to pół demokracji”. Przypominamy sobie o nim w momencie, kiedy widzimy, że w polityce jest wciąż za mało kobiet, ale też wtedy, kiedy brakuje nam głosu kobiet w debacie publicznej. #MediaBezKobiet. Znamy to.
Agnieszka Wiśniewska, Demokracja bez kobiet, Dziennik Opinii, 21 stycznia 2016
Portal Organizacji PozarządowychNie podobają ci się media bez kobiet?, ngo.pl, 20 stycznia 2016 
Pani premier też jest kobietą, jasne. I to jedyna rzecz, która mi się podoba. Radiem nigdy jeszcze nie rządziła kobieta. Ale z badań zrobionych przez Annę Dryjańską i Piotra Pacewicza wynika, że głównych radiowych i telewizyjnych programach informacyjnych i publicystycznych kobiet jest tylko 13%. To już jest katastrofa, a będzie jeszcze gorzej.

Robert Kowalski, Czułem miętę do profesor Pawłowicz, Dziennik Opinii, 18 stycznia 2016

Marcin Chałupka, Agnieszka Wiśniewska, Poranek RDC: kobiety ekspertki, 7 stycznia 2016
W Polsce Ministra Edukacji Anna Zalewska publicznie deklaruje, że „nie wpuści seksedukatorów do szkół, ponieważ są oni zagrożeniem dla dzieci”, a w tym czasie w Szwecji wszystkie 16-latki dostają w prezencie manifest feministyczny nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie We should all be feminists (Wszyscy powinniśmy być feministkami/feministami).

Alicja Nauman, Wszyscy powinniśmy być feministkami, Dziennik Opinii, 23 grudnia 2015

dr Marta du Vall, Człowiek 2.0 Kobiety w nauce – jak je wspierać? radio TOK FM, 14 listopada 2015
Liliana Religa, Agnieszka Wiśniewska, Równa reprezentacja w mediach, pl.boell.org, 5 listopada 2015
Nowe akcje feministyczne świetnie wykorzystują media społecznościowe, by pokazać, że w realu dalej mamy świat bez kobiet.

Alicja Nauman, Feminizm: podaj dalej!, Dziennik Opinii, 31 października 2015

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała serię spotów na temat terminu i techniki głosowania. W pięciu filmach dowiadujemy się, kiedy są wybory parlamentarne, na czym polega głosowanie, jak mogą głosować osoby z niepełnosprawnościami, jak głosować korespondencyjnie i ile trzeba mieć lat, by wziąć udział w wyborach. Dowiadujemy się również, że wybory to sprawa mężczyzn, a rolą kobiet jest gotowanie, niańczenie dzieci, pchanie wózka i uśmiechanie się przy męskim boku. PKW nie uczyniła bowiem kobiety główną bohaterką żadnego ze spotów, a jeżeli nawet występują na filmie, do urny nie docierają.

Krzysztof Cibor, Głosujący Polacy i ich kobiety, Dziennik Opinii, 9 października 2015

Lidia Makowska, W polityce rządzą panie, a media nadal bez kobiet, Krytyka Polityczna, 2 września 2015
Barbora Synečková, Barbora Smudková, Czeskie media bez kobiet [raport], Dziennik Opinii, 19 sierpnia 2015
– Walkę o wzmocnienie głosu kobiet w mediach powinnyśmy traktować równie poważnie, jak walkę sufrażystek o prawa wyborcze sto lat temu. Stańmy się więc genderowymi mścicielkami, mierzmy, ile razy kobieta nie mogła dojść do głosu podczas ważnej dyskusji w mediach lub zakładajmy własne feministyczne stacje radiowe i telewizyjne. A panowie niech składają przysięgi i dotrzymują słowa. Pamiętajmy – jeden głos kobiecy na siedem męskich to za mało.

Sara Herczyńska, Alicja Nauman, Mścicielki gender, Dziennik Opinii, 22 lipca 2015

– Jednak moim zdaniem kobiety to nie tylko jedyna grupa, którą można całkiem bezkarnie publicznie poniżać, kobiety to także jedyna zbiorowość, której obraz w mediach jest całkowicie fałszywy i niesprawiedliwy.

Eliza Michalik, Polityka w bokserkach, Dziennik Opinii, 15 lipca 2015
Powstała lista ekspertek medialnych. Ale dziennikarzom nie w głowach równouprawnienie.

Iga Kołacz, Specjalistka od zadań medialnych, „Press”, 07-08/2015

– Istnienie szklanego sufitu bezpośrednio łączy się z dyskryminacją płacową. O ile młodzi dziennikarze i dziennikarki zarabiają jeszcze na podobnym poziomie, o tyle wraz z wiekiem i stażem pracy rośnie przepaść w ich wynagrodzeniach.

Greta Gober, Dlaczego media są rodzaju męskiego?, Dziennik Opinii, 12 czerwca 2015
– Skłonienie ludzi mediów do  świadomego dbania o udział kobiet w ich programach, to  niełatwe zadanie.  Jeden z dziennikarzy radiowych na wieść o istnieniu bazy ekspertek natychmiast wyraził obawę, że kobiety, które się do niej zapiszą, mogą nie być prawdziwymi ekspertkami tylko osobami, które „mają parcie na szkło”–  tak jakby mężczyźni pojawiający się w mediach byli skrupulatnie sprawdzani pod względem rzetelności wiedzy, osiągnięć i braku predylekcji do karierowiczostwa!

Agata Diduszko-Zyglewska, #MediaBezKobiet to zły pomysł – poznajcie Ekspertki.org, ngo.pl, 2 czerwca 2015
Jak stworzyć dobry profil ekspertki?
Anna Dryjańska, Kobieta, czyli wyzwanie dla dziennikarza, Dziennik Opinii, 29 maja 2015
Informacyjny Serwis Policyjny Media równych szans , 25 maja 2015
– Redaktorzy kierują się rutyną, wolą wybierać sprawdzonych gości, dyżurnych specjalistów, którzy od lat wygłaszają te same banały, zasłaniają się brakiem kobiet-ekspertek i opinią, że widz stereotypowo wyżej ceni mężczyznę-eksperta.

Ewa Maciąg, Mężczyźni mówią za siebie i za wszystkich! kongreskobiet.pl 14 maja 2015
Agnieszka Wiśniewska, Kobiety w mediach, Polskie Radio 24, 11 maja 2015
Justyna Wojniak, Polityka nie ma płci?
Marta du Vall, Naukowo-akademicki gender gap

Karolina RogaskaWarszawska polityka… antykobieca?, PolitykaWarszawska.pl, 28 kwietnia 2015 

Sukces Equalisters w Szwecji ma swój początek w pomyśle jednej osoby, który przerodził się w ruch dziesiątek tysięcy ludzi dzięki mediom społecznościowym.  Ci ludzie każdego dnia działają na rzecz pozytywnej zmiany społecznej.

Jak możesz wykorzystać moc tłumu tak, by zaowocowała zmianą, której pragniesz dla świata?

Narzędziownik Equalisters opracowany na podstawie materiałów Rättviseförmedlingen

Chcesz przeprowadzić ciekawy panel dyskusyjny, dobrą audycje radiową albo program telewizyjny, w którym liczą się kompetencje, a nie płeć zaproszonych? W takim razie czas zacząć liczyć i przemyśleć na nowo pewne sprawy.

Oto 8 zasad, służących lepszym rozmowom i ciekawszym debatom.

Equalisters, czyli prowadzenie lepszych spotkań i ciekawszych debat opracowany na podstawie materiałów Rättviseförmedlingen

– Powstanie ogólnopolskiego spisu ekspertek sprawi, że dziennikarze nie będą już mieli wymówek, iż nie mieli dostępu do kontaktu z kobietami, które kompetentnie wypowiedzą się w temacie zazwyczaj komentowanym przez mężczyzn – uważa Piotr Pacewicz, publicysta „Gazety Wyborczej”.

– Każdy pomysł na odświeżenie listy ekspertów jest dobry, bo w mediach notorycznie powtarzają się ci sami komentatorzy. Chętnie zapoznam się z tą listą – mówi Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.

Iga Kołacz, Powstała lista ekspertek chętnych do występowania w mediach, press.pl, 27 kwietnia 2015

23 kwietnia 2015 roku, odbyła się oficjalna inauguracja ogólnopolskiej bazy ekspertek, prowadzonej w ramach projektu „Głos kobiet się liczy”. Służbę Więzienną reprezentowały przedstawicielki Rady ds. Kobiet Służby Więziennej: płk Anna Osowska-Rembecka, Przewodnicząca Rady ds. Kobiet SW i kpt. Arleta Pęconek, członkini Rady.

Ekspertki.org, portal Służby Więziennej, 27 kwietnia 2015

„Media są znacznie bardziej męskie niż świat, który opisują. Tylko jedna piąta ekspertów w mediach to kobiety” – twierdzi „Krytyka Polityczna”. Dlatego uruchamia internetową wyszukiwarkę ekspertek, która ma pomóc dziennikarzom. (…)

Projekt to internetowa baza danych specjalistek, które są równie kompetentne co mężczyźni, ale nie „przebijają się” do mediów. Na portalu może się zarejestrować każda ekspertka, zamieszczając krótki biogram zawodowy, dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail, województwo) i dziedziny, którymi się zajmuje. Może też zamieścić linki do swoich artykułów lub wystąpień na YouTube i swoje zdjęcie. (…)

– Organizatorzy wydarzeń często tłumaczą się tym, że „nie ma kobiet ekspertek”. Jeśli w debatach pojawiają się już kobiety, to w dyskusjach na tematy im przypisane, np. edukacja, dzieci, styl życia itp. Brak kobiet sprawia, że szereg ważnych dla społeczeństwa problemów i argumentów nie ma szans przebicia się do opinii publicznej – wyjaśnia Joanna Tokarz-Haertig z „Krytyki Politycznej”.

Maciej Orłowski, Masz dość dominacji mężczyzn w debacie publicznej? Znajdź ekspertkę w internecie, wyborcza.pl, 25 kwietnia 2015

Debatę społeczno-polityczną w Polsce zdominowali mężczyźni, na co wyraźnie wskazują badania „Media bez kobiet”. Baza kobiet ekspertek, jak mówią jej twórcy, ma być zalążkiem zmian nie tylko w obrazie debaty, ale przede wszystkim w społecznej świadomości.

Jolanta Kamińska, Kobiety do mediów. Czy nowa baza zmieni obraz polskiej debaty?, fakty.interia.pl, 24 kwietnia 2015

Anna Dryjańska, Piotr Pacewicz, Kto jest zapraszany do najważniejszych programów w radiu i telewizji? Najczęściej Miller, Piechociński, Gowin. W pierwszej pięćdziesiątce tylko cztery kobiety, wyborcza.pl, 23 kwietnia 2015
Katarzyna Tubylewicz, Mimikra. Dlaczego Polki nie przyznają, że są feministkami, Dziennik Opinii, 2 marca 2015
Agata Diduszko-Zyglewska, Panowie rozdają nagrody, Dziennik Opinii, 4 stycznia 2014
Nawet Wielkanoc może człowieka doprowadzi do świeckich obserwacji, zwłaszcza gdy jest dyżurnym wyborczej.pl i zamiast jeść z rodziną śniadanie ma reagować na programy publicystyczne.

TOK FM świętuje. Wolne mają także Olejnik i jej goście (ostatnio: Halicki, Żelichowski, Siwiec, Poncyljusz, Jurek i Nałęcz ) w „Siódmym dniu tygodnia”.

Włączam TVN 24. U Rymanowskiego w „Kawie na ławę” Kalisz, Cymański, Kłopotek, Migalski i Szejnfeld świątecznie dokazują – przynieśli własnoręcznie wymalowane pisanki. Żartom z „pokazywania jaj” nie ma końca.

Małgorzata Łaszcz otwiera „Lożę prasową”. Dbając o różnorodność poglądów, zaprosiła Wolskiego, Fąfarę, Rolickiego i Passenta.

Słucham, notuję Nagle coś mnie tknęło. Sami faceci!

Piotr Pacewicz, Zero kobiet, wyborcza.pl, 28 kwietnia 2011