x

Narzędziownik Equalisters

Sukces Equalisters w Szwecji ma swój początek w pomyśle jednej osoby, który przerodził się w ruch dziesiątek tysięcy ludzi dzięki mediom społecznościowym.  Ci ludzie każdego dnia działają na rzecz pozytywnej zmiany społecznej.Jak możesz wykorzystać moc tłumu tak, by zaowocowała zmianą, której pragniesz dla świata?Aby pomóc ci w urzeczywistnieniu twojej wizji, powstało siedem reguł, które w naszym przypadku usprawniły crowdsourcing na rzecz zmiany społecznej. Posługuj się nimi, korzystaj z porad, które okażą się przydatne, daj nam znać, jak ci idzie. Ale przede wszystkim zacznij działać, baw się dobrze i zmieniaj świat!

1 Wkurz się, bądź  miła, miły / zachowuj się mile / przyjaźnie

Tak, Lina Thomsgård miała już po dziurki w nosie odpowiedzi „one nie istnieją”, gdy pytała, dlaczego w największych sztokholmskich klubach nie ma didżejek. Jednak zamiast narzekać, postanowiła udowodnić, że osoby prowadzące te kluby są w błędzie. Pomaganie ludziom, firmom, organizacjom czy klubom w ulepszaniu ich praktyk promujących różnorodność i równość okazało się unikatowym podejściem-strategią w wypracowywaniu zmiany, którą uważała za niezbędną.

2 Tłum pomoże

Lina zaczęła od założenia strony na Facebooku, na której umieściła pierwsze ogłoszenie o poszukiwanych didżejkach. Poszła zrobić sobie herbatę, a kiedy wróciła przed ekran, nie mogła nadążyć z przewijaniem listy didżejek, która rosła w oczach.  Po trzech dniach była w stanie przedstawić niedowiarkom spis ponad stu didżejek. Osobom, które mówiły „one nie istnieją” w jednej chwili zabrakło wymówki.

Udało się dzięki tłumowi. Lina miała pomysł i zrobiła pierwszy krok, a następnie to tłum przejął inicjatywę i stworzył listę dla niej. Nie musiała znać wszystkich tych didżejek. Tylu ludzi podało namiary na osoby, do których sama nigdy by nie dotarła! A dla osób prowadzących kluby / klubów lista didżejek była oczywiście wielkim zaskoczeniem.

Jednym z motorów, które popchnęły ludzi do zaangażowania się było zwykłe „dziękuję” i możliwość przeżycia radości ze wspólnego działania i sukcesu. Jesteśmy w stanie czegoś dokonać – razem!

3 Postaw na przekaz – wyrazisty i pozytywny

W Equalisters chodzi o to, by mówić o konkretach, przybliżać nas do równości krok po kroku, post za postem, ogłoszenie za ogłoszeniem – a wszystko to w ramach pozytywnego działania. Od pierwszego postu trzymamy się tego samego formatu przekazu. On jest tym, co ludzie kojarzą, do czego się odnoszą i z czym mają kontakt. To jak specjalność zakładu, nasza marka. Od samego początku cechowało nas pozytywne podejście do promowania równości w społeczeństwie. Od samego porządku unikamy narzekania i oskarżania. W pełni uczciwie pomagamy innym rozwijać się w stronę większej równości i różnorodności. To duża sprawa, warta jak najbardziej pozytywnego podejścia.

4 Zaangażuj innych

Uruchomienie podobnej inicjatywy bywa praco- i czasochłonne. Trzeba pracować nad ogłoszeniami, być na bieżąco, bo ciągle wyskakuje coś nieprzewidzianego. Udzielać wywiadów mediom, które zaczynają się do nas dobijać. W pewnym momencie staniesz przed koniecznością skorzystania z pomocy innych. A najlepsze jest to, że inne osoby będą chciały się zaangażować! Jeśli społeczeństwo, w którym żyjesz czymś cię drażni albo frustruje, możesz mieć pewność, że w twoim otoczeniu znajdzie się co najmniej dziesięć osób, którym nie podoba się w nim to samo. Twoja inicjatywa będzie rosnąć w siłę zbudowana w oparciu o ufający sobie i szanujący siebie nawzajem zespół ochotników i ochotniczek. Wyrzeczenie się osobistej kontroli nad wszystkim może wydawać się nieco przerażające. Pomyśl o tym jednak jak o dzieleniu się – czy to nie przyjemniejsze? Z innymi podzielisz się teraz zarówno ciężarem, jak i radością.

5 Pomóż mediom pomóc tobie

Equalisters rozprzestrzeniło się błyskawicznie w szwedzkim Internecie. W krótkim czasie przerodziło się wręcz w prawdziwe zjawisko mediów społecznościowych. Cała idea opiera się na wypracowywaniu zmiany przez ludzi poszukujących rozwiązań alternatywnych dla istniejących norm. Ponieważ jedną z podstawowych nierówności zaobserwowanych przez nas jest ta utrwalona w mediach, nasz zespół zaczął pomagać również im. Media odzywały się w odpowiedzi na nasze działania, i rezultatem było wzajemne wzmocnienie. One publikowały artykuły o naszym sukcesie w sieciach społecznościowych, a my stopniowo coraz bardziej angażowałyśmy i angażowaliśmy się w pokazywanie im, jak poprawić standardy równości i różnorodności prezentacji. Obecność w mediach to wspaniała sprawa, ponieważ pomaga rozpropagowywać nasz przekaz i przyciąga więcej zainteresowanych.

6 Nie przestawaj

Equalisters wystartowało w marcu 2010 roku i wciąż się rozwija. Tego rodzaju inicjatywa jest procesem, który tak naprawdę nie ma daty zakończenia. Gdy uda ci się osiągnąć masę krytyczną, zgromadziwszy wiele osób współpracujących lub przekazujących informacje o twoim działaniu swoim znajomym, okazuje się, że masz już do czynienia z organizmem, który domaga się stałego karmienia. Ta robota to niezliczone osobogodziny pracy ochotników i ochotniczek, a także opłacanych pracownic i pracowników, odpowiedzialnych za zarządzanie społecznością. Dzień po dniu ciężko pracujemy, starając się pozostać wiernymi naszym wartościom i poszukując nowych sposobów na ulepszenie naszych działań oraz poprawienie stopnia ich przełożenia na rzeczywistość.

7 Żyj długo i dostatnio

Jeśli udało ci się stworzyć coś, co jest potrzebne i dobrze działa, z pewnością zechcesz to kontynuować.  Aby pomysł mógł przetrwać i żyć trzeba zainwestować dużo czasu w przekonanie otoczenia, by w ciebie zainwestowało. Equalisters do finansowania swojej działalności wykorzystywało środki z nagród, stypendiów i grantów. Jako organizacja non-profit mogło występować o wiele grantów, jednak złożenie każdego wniosku to kupa roboty. A chociaż przyjemnie jest, kiedy wysiłek z tym związany zwieńczy sukces, to mamy świadomość, że nasz długofalowy sukces będzie zależał od tego, czy uda nam się zdobyć dostatecznie dużo sympatyków i sympatyczek gotowych wspierać nas potrzebnymi środkami.

Działanie inspiruje

Mamy nadzieję, że zainspirował cię nasz przykład. Wiemy, że masz w głowie własne ciekawe pomysły. Może posłużą tylko tobie, a może chcesz rozpowszechniać je globalnie. Jakaś inicjatywa zaprząta ci myśli od dłuższego czasu, a może coś przyszło ci do głowy właśnie dzisiaj? A może już angażujesz się w działanie dla zmiany społecznej? W jaki sposób nasze narzędzia i przykłady, mogłyby ci się przydać do zwiększenia oddziaływania w świecie na rzecz społecznego dobra?  Z chęcią dowiemy się o interesujących inicjatywach, więc podziel się nimi z nami!

 ***
Opracowano na podstawie materiałów Rättviseförmedlingen

Kontakt:

facebook.com/rattviseformedlingen
facebook.com/equalisters
@rattvise
@equalisters
info[at]rattviseformedlingen.se
info[at]equalisters.org

[/fusion_text]